Blokowanie czasu | Zobacz podstawowe narzędzie do opanowania dnia
- Marta Mroczkowska
- 23 mar 2019
- 4 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 25 wrz 2022

Rodzina, hobby, relaks, samorealizacja, kondycja fizyczna, zdrowe odżywianie – czy nie byłoby super, gdyby można znaleźć czas na to wszystko i zawsze czuć, że ważne obszary życia są odpowiednio zadbane?
Oczywiście. Tylko jak to zrobić prowadząc jednocześnie własną firmę, kiedy wiadomo, że dzień pracy nie trwa 8 godzin? Właściwie dzień pracy nigdy się nie kończy, bo czasem głową jesteśmy ciągle przy zadaniach biznesowych, zawsze jest jakiś email, na który jeszcze trzeba odpisać.
Z jednej strony, prowadząc własną działalność lub pracując jako freelancer, sama dysponujesz swoim czasem, z drugiej - statystycznie na swoim pracuje się więcej godzin niż na etacie. Jeśli do tego pracujesz w domu, to bez dobrego zarządzania sobą w czasie będzie bardzo trudno połączyć udane życie prywatne i biznesowe.
Ale jest na to rada
Pewnie masz świadomość, że dobra organizacja nie zależy od tego czym się zajmujesz i w jaki sposób zarabiasz na życie. Można pracować produktywnie na etacie, a we własnym biurze ciągle siedzieć na YouTube i udawać zajętego.
Lub odwrotnie.
Dlaczego planowanie i organizacja są najważniejsze?
Wszystko, wszystko, wszystko co robimy w życiu musi opierać się na dobrej organizacji i dobrym zaplanowaniu przyszłych poczynań. Dzięki temu oszczędzamy sobie mnóstwo nerwów, czasu i pieniędzy, jednocześnie zyskujemy poczucie pewności siebie i kontroli nad życiem.
Jak dobrze planować czas?
Nie mam zamiaru opisywać co i kiedy powinnaś zrobić, nie podam również gotowego harmonogramu dnia. Byłoby to po prostu bez sensu.
Każda z nas ma inne zajęcia, ilość dzieci, stan zdrowia, zasoby finansowe czy obowiązki domowe i rodzinne.
Każdy biznes funkcjonuje inaczej.
Każda z nas musi opracować najlepszy DLA SIEBIE plan dnia, dostosowując go pod wymagania swoje, rodziny i czasem też klientów.
To jest trudne, niezaprzeczalnie. Dlatego przynajmniej na początku planując dzień, tydzień czy pracę, trzymaj się chociaż tej jednej podstawowej zasady: blokowania czasu.
Blokowanie czasu
Zaznaczę, że jestem osobą, która potrafi się skupić na pracy, chyba że sama siebie nie zdekoncentruję, co niestety przychodzi mi łatwo. Chyba wiesz, co mam na myśli 😉
Blokowanie czasu bardzo ułatwia życie takim własnie osobom, które zaczynają robić 100 rzeczy na raz i przeskakują pomiędzy tematami.
Na czym polega blokowanie czasu? Na przeznaczeniu bloku (przedziału) czasu na określony zakres/obszar zadań, przy jednoczesnym potraktowaniu tego obszaru dosyć ogólnie.
Każdy pracujący stosuje uproszczone blokowanie czasu (przymusowe), bo przecież pracuje np. od 8 do 16, a od 16 do 8 następnego dnia ma czas wolny. Ale to trochę za mało dla przedsiębiorcy, bo jak wspomniałam, często praca nie trwa 8 godzin, od - do. Tutaj jest potrzebna Twoja własna inwencja.
Od czego zacząć?
Od wypisania na kartce listy wszystkich obszarów Twojej aktywności i czasu jaki mniej więcej na to przeznaczasz lub chciałabyś przeznaczyć.
Może to wyglądać na przykłąd tak:
Praca/zarabianie:
etat
firma
udzielanie korepetycji
prowadzenie bloga
Dom/otoczenie:
sprzątanie mieszkania
pranie
gotowanie, sprzątanie w kuchni
higiena i sprzątanie w łazience
Czas wolny/rozwój osobisty:
czytanie
medytacja, joga, ćwiczenia
spotkania ze znajomymi
czas z dzieckiem i partnerem
działalność społeczna
Stodując blokowanie czasu wystarczy umiejscowić zajęcia na planie dnia czy tygodnia. I trzymać się tego!
Jak (na przykład) możesz podejść do tematu:
Pracę zaplanuj na przedział czasu, kiedy jesteś sama w domu lub kiedy jest najmniejsza liczba osób, które potencjalnie mogą przeszkadzać, wliczając partnera. Jeśli część Twojej pracy nie wymaga mega świeżości umysłu, to możesz podzielić dzień pracy na dwie części i pogrzebać przy niej wieczorem, kiedy np. dzieci śpią.
Chcesz codziennie poświęcać godzinę na ruch? Nie zakładaj od razu, że będziesz biegać codziennie. Zadedykuj czas np. przed kolacją na aktywność fizyczną. Może jednego dnia będzie to spacer, innego basen czy joga, a czasem nie będzie się chciało w ogóle wychodzić z domu i włączysz Chodakowską. Ważne, żebyś faktycznie zaplanowała godzinę na ten konkretny cel.
Nie rób listy książek do przeczytania w tym miesiącu. Wpisz sobie do kalendarza, że czytasz dwa razy w tygodniu po godzinie, przed pójściem spać. Nie ważne co, bez tytułów. Gdybyś była skrajnie zmęczona to włącz audiobooka, ale zrób to!
Przeznacz 30 minut dziennie na sprzątanie mieszkania. Taki czas jest wystraczający, jeśli nie masz zwierząt, alergicznych dzieci czy patologicznego męża bałaganiarza. Jednego dnia to może być odkurzenie podłóg, drugiego wytarcie kurzu, trzeciego umycie jednego okna. Nieważne. 30 minut dziennie dbasz o czystość domu. Określ przedział dnia, w którym będziesz to robiła.
Chcesz pisać bloga, ale kompletnie nie możesz znaleźć czasu na siedzenie nad wpisami. Wcale nie musisz tworzyć jednego posta dziennie. Zarezerwuj godzinę dziennie na pisanie lub cokolwiek innego dotyczącego tworzenia przez Ciebie bloga, social mediów. Najlepiej rano.
Podsumowując, jak może wyglądać dzień osoby, która pracuje w domu 7 godzin i ma dzieci, a dodatkowo chce się wysypiać i zacząć pisać:
6:00 - 7:00 pisanie bloga
7:00 - 8:00 śniadanie, odwiezienie dzieci do szkoły itp.
8:00 - 12:00 praca
12:00 - 12:30 lunch
12:30 - 13:00 sprzątanie
13:00 - 15:00 praca
15:00 - 20:00 kolacja, czas dla rodziny itp.
20:00 - 21:00 praca
21:00 - 21:30 kąpiele, pachnidła i ogarnięcie łazienki po dzieciach
21:30 - 22:30 czytanie
22:30 - 6:00 sen
Wygląda jak harmonogram ośrodka dla seniorów? Być może, ale brak realizacji planów i chaos życiowy wyglądają gorzej.
Pamietaj o pilnowaniu czasu
Unikaj wszystkiego co rozprasza. Tutaj nie ma potrzeby rozpisywania się, bo są to sprawy OCZYWISTE – wyłącz wszystko co odwraca Twoją uwagę od zadania, które aktualnie wykonujesz.
Blokowanie czasu jest bardzo dobrym punktem wyjścia dla osób, które nie wiedzą od czego zacząć "ogarnianie się".
Przeczytaj o tworzeniu perfekcyjnej listy "things to do".
Comments