Jak znaleźć to, co chcesz robić w życiu?
- Marta Mroczkowska
- 17 gru 2018
- 3 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 24 wrz 2022

Jak odkryć swoje powołanie? Czy w ogóle istnieje coś takiego jak powołanie? Zwłaszcza na początku rozwoju zawodowego takie pytania są trudne, a odpowiedź wydaje się niemożliwa, bo "jestem za młoda żeby to wiedzieć" lub "wszystko przede mną". Jeśli już pojawia się myśl o pracy na własny rachunek, to nie wiesz czym Twoja firma miałaby się zajmować. Od czego więc zacząć poszukiwania najlepszego dla siebie kierunku?
Pierwszym podstawowym błędem jest to, że większość ludzi, nie chce brać odpowiedzialności za to, co chce robić w życiu i kim jest. Mam na myśli całkowitą odpowiedzialność.
Ty
Odpowiedzialność za swoje życie to między innymi gotowość do podejmowania własnych decyzji. Nie zwracaj się do innych z pytaniem, co powinnaś robić w życiu. Nawet jeśli to są najbliższe Ci osoby, rodzice, partner. Na to pytanie nie odpowie też coach (jak odpowie, to zmień coacha).
A wiesz dlaczego? Bo to jest Twoje życie. Ty i tylko Ty jesteś za nie odpowiedzialna i znasz siebie najlepiej.
Bliskie osoby mogą mieć całkowicie różne wizje Twojej przyszłości, coś innego wydaje się im sukcesem. To nie oznacza, że rodzice nie chcą dla Ciebie jak najlepiej. Oczywiście, że chcą - według ich wizji najlepszych rozwiązań. Podążając za opiniami możesz np. utknąć w pracy, której nie lubisz, ale jest "stabilna", bo posłuchasz głosu ciotki, mającej całe życie problem z pracą i mężem alkoholikiem, ona marzy o Twojej posadzie, odpoczynku za biurkiem przez 8 godzin i o braku wyzwań.
Jeśli nie zaufasz sobie, to ludzie wsadzą Cię w miejsce, do którego najbardziej im pasujesz lub gdzie jest po prostu wolne. A Ty za jakiś czas staniesz się frustratką, która obwinia wszystkich dokooła: szefa, który nie potrafi zarządzać, polityków, rząd i system podatkowy, w końcu rodziców, bo namówili Cię na takie a nie inne studia.
Zadaj sobie pytanie, co Ty chcesz robić, co Ciebie kręci, jaka praca sprawia, że czujesz stan flow.
testuj życie
Dopóki nie wiesz co chcesz robić, nie robisz niczego. Czy to nie jest paradoks?
Jak znaleźć to, co chcesz robić? Jak przekonać się, że wybrany kierunek działań to ten odpowiedni dla Ciebie?
Działać, próbować, testować różne scenariusze. Nie idzie za dobrze w jednej branży? Spróbuj czegoś innego. Co z tego, że zaczniesz coś robić i rzucisz za pół roku? Będziesz wiedziała, że to nie to. Ktoś, kto nie podjął wyzwania, nigdy się nie dowie czy dałby radę.
Gdy po skończeniu administracji na Uniwersytecie Wrocławskim, kilku latach w księgowości i podjęciu pracy w urzędzie zapisałam się do studium architektury krajobrazu, moi znajomi pukali się w głowę. Przecież to nie miało żadnego sensu i związku z moim dotychczasowym życiem zawodowym. Szkoła trwała dwa lata, a już w trakcie zaczęłam uczyć się podobnego kierunku - architektury wnętrz. Później były kursy: instruktora nauki jazdy, opiekuna osób starszych i praca przy różnych projektach sportowych, kulturalnych, wolontariacie. Po co? Żeby otworzyć przed sobą nowe możliwości, wiedzieć, co mi daje najwięcej satysfakcji, czy się sprawdzę - a to jest możliwe do zweryfikowania tylko w praktyce.
Każda z podjętych przez Ciebie prób podnosi Twój poziom rozwoju osobistego, doświadczenie, wiedzę. Na każdej z dróg nawiążesz nowe kontakty, dobre i złe - wszystkie Cię czegoś nauczą. To jest proces, nauka poprzez proces.
Jak przestać się bać wyzwań i ewentualnych niepowodzeń?
Uświadom sobie jedną ważną rzecz i ją realizuj: rób DZISIAJ to co kochasz. Z naciskiem na DZISIAJ. Nie ma znaczenia, że zmienisz zdanie i za 5 lat być może będziesz zajmowała się czymś innym.
W sumie to uświadom sobie jeszcze jedną rzecz: być może wcale nie ma w Twoim życiu czegoś takiego jak "powołanie" do jedego zawodu. Jeśli podejdziesz do tego w ten sposób, to zawsze będziesz gotowa zmienić swoją drogę i robić to co kochasz.
money
Jestem pewna, że lęki o brak środków do życia są jednym z głównych hamulców na drodze do wymarzonego zajęcia.
Wiem to z własnego doświadczenia. Po prostu boimy się, że to co chcemy robić nie będzie tym na czym da się dobrze zarobić. Chcemy otrzymać gwarancję satysfakcji? Niestety, poczucie spełnienia zawodowego nie zawsze jest wprost proporcjonalne do zarobków – byłoby to zbyt proste.
Musisz wziąć odpowiedzialność za potencjalne ryzyko związane z tą sferą. Ryzyko, że ani nie zarobisz, ani się nie spełnisz. I co z tego? Nic. To nie znaczy, że masz stać w miejscu i nie próbować. Zaakceptuj to, że życie takie właśnie jest, nieprzewidywalne.
zacznij TERAZ
Nie musimy ratować świata, ani zarabiać milionów. Nie każdy chce być przedsiębiorcą, a dla każdej z nas sukcesu jest czymś innym.
Niezależnie od tego czy rozwijasz się zawodowo, czy jesteś mamą na macierzyńskim, czy jeszcze studiujesz – popatrz krytyczne na narzucane szablony idealnego życia i jeśli czujesz, że chcesz robić coś innego niż robisz to po prostu tego poszukaj. Ale to Ty musisz wyjść i poszukać, spróbować. Rusz cztery litery i przestań powtarzać "ale ja nie wiem".
Znalezienie swojej drogi zawodowej trzeba zacząć od zmiany sposobu myślenia właśnie o"drodze zawodowej". Czy to co kochasz robić, to jedna rzecz, jakaś konkretna jedna praca lub dziedzina i dlatego poszukujesz jej jak świętego graala?
Comments