Czy każdy przedsiębiorca musi zrobić inwentaryzację na zakończenie roku?
- Marta Mroczkowska
- 10 gru 2018
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 25 wrz 2022

Idziesz tuż po Nowym Roku do swojego ulubionego sklepu, zastajesz zamknięte drzwi i kartkę "inwentaryzacja". Na pewno spotkałaś się z taką sytuacją. Ok, sklep, hurtownia czy firma produkcyjna nie unikną inwentaryzacji, ale co z freelancerami i innymi małymi biznesami, zajmującymi się wyłącznie usługami? Dietetyk, grafik, copywriter - czy muszą zrobić coroczną inwentaryzację?
Co to jest spis z natury
Trochę teorii. Zgodnie z przepisami, przedsiębiorcy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów mają obowiązek sporządzić w sposób staranny i wpisać do księgi spis z natury.
Czy spis z natury oznacza to samo co inwentaryzacja? Prawie. Spis z natury (nazywany też remenentem) jest rodzajem inwentaryzacji, który obejmuje po prostu pewną część majątku firmy, głównie towary handlowe, materiały, odpady. Spis z natury jest najpopularniejszą formą inwentaryzacji.
Kto i w jaki sposób przeprowadza spis z natury
Które firmy powinny przeprowadzić spis z natury? Wszystkie. Niezależnie od rodzaju działalności. Czyli usługowe też.
Jeśli jednak Twoja firma nie zajmuje się handlem czy produkcją, a do świadczonych usług nie wykorzystujesz żadnych materiałów, to nie występują u Ciebie towary handlowe, wyroby gotowe, itd. Co wówczas?
W sytuacji braku towarów, materiałów i innych produktów, które należy objąć spisem, tak czy inaczej należy taki spis przeprowadzić, czyli wypełnić ARKUSZ SPISU Z NATURY (przykład z internetu jest tutaj, ale większość programów księgowych ma funkcję drukowania spisu z natury). O spisie z natury, do którego nie ma co wpisać, mówi się, że jest "zerowy":
Krótka instrukcja wypełnienia "zerowego" spisu z natury:
w miejscu nazwy i ilości nie wpisujemy po prostu nic,
w podsumowaniu natomiast liczbę zero,
komisja inwentaryzacyjna to Ty - podpisz się.
Tak uzupełniony i podpisany arkusz jest dowodem księgowym, który wpinamy do księgi przychodów i rozchodów.

Komputer, smartfon lub papier do drukarki - nie podlegają spisowi z natury (meble, samochody rownież nie). Tego typu rzeczy są majątkiem firmy i wpisujemy je do innych ewidencji: środków trwałych lub wyposażenia.
Usługi z wykorzystaniem produktów
Oczywiście kosmetyczka, fryzjerka, mechanik samochodowy - również świadczą usługi, ale zazwyczaj nie mogą ich wykonać bez użycia produktów, które de facto są sprzedawane w cenie usługi. Te włąśnie produkty, jeśli są "na stanie" na dzień 31 grudnia, należy przeliczyć i wycenić. Ważne, aby odróżnić produkty od narzędzi.
Więcej na temat spisu z natury i sposobu wyceny produktów możesz przeczytać w rozporządzeniu w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Dla chętnych :)
Remanent końcowy i początkowy
Obecnie nie trzeba robić już dwóch spisów z natury: końcowego i początkowego (na dzień 31 grudnia oraz 1 stycznia) - poprzednio należało sporządzić nawet z kwotą zerową. Od marca 2016 wpisuje się do księgi przychodów i rozchodów w nowym roku kwotę spisu z natury z roku poprzedniego, bez konieczności sporządzania dwóch arkuszy (egzemplarzy) spisu.
W przypadku świadczenia usług, zazwyczaj więc pozycją nr 1 księgi w nowym roku będzie: "Remanent początkowy", kwota "0".
Pamiętaj, że spis z natury jest obowiązkowy nie tylko na zakończenie roku, również przy rozpoczęciu i zakończeniu działalności oraz w niektórych innych sytuacjach.
Comments