top of page

4 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę czytając poradniki dla przedsiębiorców

Zaktualizowano: 4 cze 2022


Prawie każda osoba planująca założenie własnej firmy lub już jako przedsiębiorca spotyka się z sytuacją, kiedy potrzebuje znaleźć ważne informacje o prowadzeniu działalności czy podatkach.


Nawet jeśli korzystasz z usług profesjonalisty, biura rachunkowego lub nawet doradcy podatkowego, to czasem chcesz po prostu wiedzieć .


I bardzo dobrze!


Zatrudnienie księgowej lub doradcy nie zwalnia z myślenia. Oczywiście - pewne kwestie masz dzięki temu z głowy - na przykład prowadzenia książki przychodów i rozchodów, wyliczanie podatków, składanie deklaracji, ale... warto wiedzieć na jakich zasadach działa system podatkowy, bo to na Tobie spoczywa odpowiedzialność, no i o Twoje pieniądze przecież chodzi.


Ponieważ nikt normalny nie czyta ustaw 😉, najczęściej wiedzę zdobywa się na blogach lub portalach podatkowych. Internet to informacje na wyciągnięcie ręki. Czy są prawdziwe, czy na nich można opierać decyzje biznesowe?


Oto 4 pułapki, w które można wpaść korzystając z porad podatkowych w internecie


Pułapka nr 1 - Informacje są zbyt lakoniczne


Praktycznie nie ma zagadnienia podatkowego, którego wyjaśnienie zajęłoby kilka zdań, więc jeśli artykuł, który czytasz, jest bardzo krótki, nie ma w nim odnośników do innych stron (rozwinięcie zagadnienia) i podstawy prawnej, to zweryfikuj przeczytane informacje z artykułami na innych portalach. Być może autor zapomniał wspomnieć o ważnym wyjątku, który dotyczy akurat Twojej sytuacji.


Pułapka nr 2 - Informacje są za skomplikowane


Bardzo często profesjonalne artykuły są niezrozumiałe dla przeciętnego czytelnika. Jeśli na taki artykuł trafisz, w efekcie zamiast znalezienia rozwiązania problemu, będziesz mieć przekonanie, że wiesz że nic nie wiesz.


Jeśli trafisz na podatkowo-urzędniczy bełkot, gdzie widzisz podanie paragrafów prawie przy każdym stwierdzeniu, cytaty z ustaw, interpretacje urzędów, wyroki sądów - najprawdopodobniej to portal podatkowy dedykowany właśnie dla specjalistów.


Dobry artykuł, po przeczytaniu którego będziesz wiedzieć co robić, nie musi być skomplikowany. 


Pułapka nr 3 - Informacje są nieaktualne

Zawsze zwracaj uwagę na datę publikacji artykułu i ewentualne edycje. Wyszukuj najświeższe informacje - to uchroni Cię przed zastosowaniem nieaktualnego przepisu. Prawo podatkowe naprawdę zmienia się jak w kalejdoskopie. Artykuł sprzed pół roku może już być nieaktualny.


Pułapka nr 4 - Informacje są nieprawdziwe


Tak, to co czytasz nie musi być prawdą. Autor najzwyczajniej w świecie mógł się pomylić, o co w podatkach nie jest trudno. Patrz - pułapka nr 1 - zawsze weryfikuj przeczytane informacje przynajmniej na kliku fachowych poratalach dla przedsiębiorców.


Jeśli pomimo zdobytej wiedzy nadal nie wiesz w jaki sposób rozwiązać sprawę - oddaj ją w ręce dobrej księgowej czy doradcy podatkowego. Wiąże się to oczywiście z dodatkowym kosztem, jednak ewentualne kary, w przypadku kontroli podatkowej, mogą być znacznie wyższe.



Comments


TAGI

kategorie

polecane posty

bottom of page