top of page

Wykup z leasingu - nowe zasady od 2022 r.

Zaktualizowano: 12 maj 2022


Wykup samochodu z leasingu

Zmiany w leasingu od 2022 r., które wprowadza Polski Ład, wzbudziły sporo zamieszania. Jeśli jesteś szczęśliwym użytkownikiem samochodu, który masz na firmę w leasingu, to pewnie też zadajesz sobie pytanie:


Wykupić samochód z leasingu do końca 2021 r., czy dać sobie spokój?


O co chodzi ze zmianami w leasingu


Polski Ład, czyli pakiet zmian w ustawach m.in. podatkowych, wprowadza nowe przepisy, dotyczące sprzedaży wcześniej wykupionego z leasingu przedmiotu, bo nie tylko o samochód tutaj chodzi. Samochody osobowe są najczęściej leasingowanymi przez przedsiebiorców przedmiotami, więc służą jako przykład.


Wykup z leasingu do końca 2021 r.


Do 31 grudnia 2021 r., wykup z leasingu może mieć dwie formy:

  1. Dostajesz fakturę za wykup, wprowadzasz pojazd do środków trwałych firmy (lub nie, jeśli wartość jest niższa niż 10.000 zł, ale wówczas wrzucasz bezpośrednio w koszty) i amortyzujesz - samochód jest majątkiem firmowym. Jego sprzedaż w przyszłości (w ciągu 6 lat) skutkuje powstaniem przychodu z działalności, nawet jeśli wcześniej zdecydujesz na wycofanie pojazdu z firmy i używanie prywatnie;

  2. Dostajesz fakturę za wykup, ale nie wprowadzasz samochodu do firmy, nie odliczasz VAT, auto od momentu wykupu używasz tylko prywatnie - jest majątkiem prywatnym. Jego sprzedaż (po 6 miesiącach) nie powoduje powstania obowiązku zapłaty podatku, kwota otrzymana ze sprzedaży nie ma związku z przychodami firmowymi.


Wykup z leasingu po 1 stycznia 2022 r.


Od 1 stycznia 2022 r. wykup przedmiotu z leasingu, niezależnie czy będzie wg opcji 1 czy 2, powoduje skutki podatkowe jak w opcji 1, czyli:


sprzedaż w ciągu 6 lat, ruchomości wykupionej wcześniej z leasingu firmowego, powoduje powstanie przychodu z działalności gospodarczej.


Innymi słowy została zlikwidowana możliwość wykupu prywatnego z leasingu, zlikwidowana w sensie podatkowym. Ponieważ nadal można nie wprowadzać wykupionego przedmiotu do firmy, ale każdy i tak od 2022 r. domyślnie traktowany jest jako firmowy i kwota otrzymana z jego dalszej sprzedaży podlega opodatkowaniu w działalności.


Dopiero po 6 latach nie trzeba będzie opodatkować w działalności przychodu z takiej transakcji. A dokładnie "jeżeli między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki te zostały wycofane z działalności gospodarczej, i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat".


Których umów dotyczą zmiany


Nowe zasady dotyczą wszystkich umów zawartych przed 31 grudnia 2021 r. i wszystkich przedmiotów wykupionych do majątku prywatnego od 1 stycznia 2022 r.


Jaki podatek zapłacisz od przychodu ze sprzedaży


To proste - podatek zapłacisz taki, w jaki sposób jest opodatkowana Twoja działalność w roku, w którym powstanie przychód ze sprzedaży.


Tutaj warto zaznaczyć, że najniższy podatek przewiduje forma opodatkowania jaką jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - stawka ryczałtu z odpłatnego zbycia ruchomych składników majątku wykorzystywanych w pozarolniczej działalności gospodarczej wynosi 3% przychodów.


Czy wykupiony samochód można podarować rodzinie bez podatku


Tak, ten pomysł jest szeroko opisywany na portalach podatkowych, jako metoda na uniknięcie skutków Polskiego Ładu.


Darowizna pojazdu osobie z najbliższej rodziny (w ramach tzw. grupy zerowej), a następnie sprzedaż przez taką osobę samochodu po upływie pół roku nie powoduje powstania przychodu z działalności gospodarczej.


Warto pamiętać o takiej definicji jak czynność pozorna, czyli np. fikcyjna umowa darowizny, zawarta w celu uniknięcia podatku.


Jak postapić, jeśli za 5 lat nie będziesz mieć już firmy?


I tak trzeba rozliczyć przychód jako firmowy, w PIT wpisuje się otrzymaną kwotę w wierszu "Pozarolnicza działalność gospodarcza".


Co warto wziąć pod uwagę przy podjęciu decyzji o wykupie


Zanim podejmiesz decyzję o wykupie samochodu z leasingu, przeanalizuj kilka kwestii:

  • czy masz pieniądze na wykup?

Jeśli na wykup auta musisz wziąć pożyczkę z banku, to może to nie być dobrym pomysłem (przy rosnących obecnie stopach procentowych).


  • za jaki czas będziesz sprzedawać samochód i jaka może być wówczas jego przybliżona wartość?

To pomoże oszacować o jakiej wysokości podatku do zapłaty mówimy.


  • przelicz ile zyskasz na wykupie jeszcze w tym roku

Zakup (wykup z leasingu) samochodu będzie kosztem w tym roku - jeśli jest poniżej 10.000 zł, natomiast jeśli powyżej tej kwoty - koszt zostanie rozłożony proporcjonalnie na nastepne miesiące jako amortyzacja. Tutaj trzeba wziąć pod uwagę formę opodatkowania, dochód i wiele innych czynników, które wpływają na wynik finansowy firmy.


Jak widzisz, ocena tego czy w 2021 r. jeszcze wykupić auto czy jednak nie, nie jest taka prosta. Trzeba to naprawdę skrupulatnie przeliczyć. Najlepiej z doradcą podatkowym.


Można pokusić się o stwierdzenie, że im droższy samochód tym bardziej opłaca się go wykupić, ale... jeśli za 3 lata będziesz na ryczałcie to zapłacisz tylko 3% podatku od sprzedaży, jesli na podatku liniowym - 19%. Spora różnica, prawda?

Co z podatkiem VAT


Polski Ład w tym zakresie nie zmienił nic. Nadal obowiązuje naczelna zasada: odliczyłeś VAT przy zakupie - nalicz przy sprzedaży (lub przekazaniu do majątku prywatnego, ponieważ przepisy traktują sprzedaż na równi z przekazaniem do majątku prywatnego).

Opmerkingen


TAGI

kategorie

polecane posty

bottom of page